Albánsko buduje nové letisko

30.8.2023

Dovolenkové miesto, ktoré si získalo popularitu vďaka lacným ponukám a krásnym plážam, bude pre turistov oveľa dostupnejšie.

Albánsko buduje nové letisko

Táto riviéra získava na popularite!

Dovolenkové miesto, ktoré si získalo popularitu vďaka lacným ponukám a krásnym plážam, bude pre turistov oveľa dostupnejšie. Buduje sa tu totiž nové letisko.

Albanská Vlora je súčasťou Albánskej riviéry, kam tento rok smerujú desaťtisíce turistov. Jediné dve mestá dostupné medzinárodnými letmi sú Tirana a Kukës na severe, takže stredné a južné Albánsko je pomerne nedostupné, pokiaľ necestujete autobusom alebo autom. Letisko Vlora umožní turistom lietať priamo na albánske pobrežie a do letovísk na Jadrane, čo môže podporiť rozvoj a príjmy z cestovného ruchu. Očakáva sa, že na letisko Vlora budú prichádzať priame lety z celého sveta, čo by mohlo vytvoriť tisíce nových pracovných miest, znížiť ceny leteniek a urobiť z letiska najdôležitejšiu turistickú bránu do regiónu. Medzinárodné letisko Vlora by malo byť otvorené v apríli 2024 - vďaka tomu bude dovolenka oveľa príjemnejšia.

Letisko za 100 miliónov eur bude mať dvojkilometrovú vzletovú a pristávaciu dráhu a ročne vybaví až dva milióny cestujúcich. Proti jeho výstavbe sa objavili námietky kvôli blízkosti chránenej lagúny Narta, ktorá je domovom tisícov druhov živočíchov, ako sú plameniaky.

Miestni obyvatelia však dúfajú, že pomôže oživiť cestovný ruch v oblasti.

Obľuba Albánskej riviéry toto leto stúpla vďaka exotickým plážam a nízkym cenám.

Ceny hotelov sa tu začínajú na 20 až 22 eur a pivo stojí 1,30 eura. Voda v reštauráciách stojí približne 0,70 eura, hlavné jedlo si môžete dať za 7-8 eur a kapučíno stojí približne 1,40 eura. Kilo paradajok sa dá kúpiť za 1,10 eura.