Krásy historického Plovdivu

8.8.2023
Krásy historického Plovdivu

Krásy historického Plovdivu
Podmanivé mesto Plovdiv sa nachádza v srdci Bulharska a je živým svedectvom jeho bohatej histórie a kultúry. Vďaka svojej tisícročnej histórii, strategickej polohe a rozmanitej krajine sa Plovdiv vyvinul v podmanivú destináciu, kde sa minulosť a súčasnosť plynule prelínajú.

Náhľad do histórie:

História Plovdivu je podmanivá sága, ktorá sa odvíja v priebehu vekov. Jeho počiatky siahajú až do staroveku, pričom mesto obývali Trákovia, Gréci, Rimania, Byzantínci, Osmani a ďalší. Jeho strategická poloha na križovatke Európy a Ázie z neho urobila vyhľadávanú korisť rôznych civilizácií, ktoré po sebe zanechali mozaiku architektonických štýlov, tradícií a vplyvov. Staré mesto, labyrint dláždených uličiek a nádherne zachovaných budov, ponúka živý pohľad na bohatú históriu Plovdivu.

Krásna poloha:

Plovdiv sa nachádza na brehu rieky Marica a má jedinečnú polohu, ktorá ponúka pokoj prírody aj pulzujúci mestský život. Vďaka tejto jedinečnej polohe sa mesto v priebehu storočí stalo kľúčovým centrom obchodu a kultúrnej výmeny. Plovdiv, ktorý je z juhu obklopený pohorím Rodopy a zo severu pohorím Balkán, má mierne kontinentálne podnebie, ktoré láka turistov na spoznávanie tejto nádhernej krajiny. Nadmorská výška mesta a blízkosť týchto pohorí prispievajú k jedinečnému počasiu a úchvatným výhľadom na hory.

Fascinujúce fakty o Plovdive:

Jedno z najstarších miest Európy:Plovdiv sa pýši titulom jedného z najstarších nepretržite obývaných miest v Európe, pričom dôkazy o ľudskom osídlení siahajú až do 6. tisícročia pred naším letopočtom.

Rímsky amfiteáter. Aj dnes sa v ňom naďalej konajú kultúrne podujatia a predstavenia.

Európske hlavné mesto kultúry: V roku 2019 sa Plovdiv stal prestížnym Európskym hlavným mestom kultúry, čím vyzdvihol svoju živú umeleckú scénu, kultúrnu rozmanitosť a historický význam.

Odhalenie starovekých štadiónov: V roku 2020 archeológovia v Plovdive objavili úžasný objav - staroveký štadión, na ktorý sa pravdepodobne zmestilo približne 30 000 divákov, čo svedčí o športovej a kultúrnej zdatnosti mesta v staroveku.

Trácke poklady: Plovdiv je vstupnou bránou do tráckeho dedičstva Bulharska: zložité zlaté artefakty, keramika a náboženské predmety sú vystavené v múzeách a na výstavách a ponúkajú pohľad na tajomnú trácku civilizáciu.

Podakovanie Pavlovi Ružičkovi za poskytnutie fotografií