Sardínia

1.6.2023

Sardínia je nádherný idylický ostrov, ktorý je autonómnou oblasťou Talianska.

Sardínia

Sardínia

 

Sardínia je nádherný idylický ostrov, ktorý je autonómnou oblasťou Talianska. Sardínia je obmývaná vodami stredozemného mora a nachádza sa v blízkosti Korziky a Tuniska. Súčasťou Sardínie sú aj menšie ostrovčeky ako Capreva alebo San Pietro.

Sardínia disponuje rozmanitým terénom, kde nájdete všetko od pláží až po hory. Najvyšší bod, vrchol Punta La Marmora, má celých 1843 metrov. To je lákavé pre horolezcov. V Sardínii sa môžete prejsť v troch národných parkoch a desiatich regionálnych. Veľká časť prírody v Sardínii je chránená a určite stojí za to túto zachovalú krajinu vidieť.

Unikanie pláže v Sardínii

Pobrežie ostrova s krištáľovo čistou tyrkysovou vodou a nedotknutými piesočnými úsekmi je ideálne pre milovníkov pláží. Costa Smeralda, ktorá sa nachádza na severovýchode, je preslávená svojimi očarujúcimi letoviskami, luxusnými jachtami a bielymi plážami. Na juhu sa nachádzajú oslnivé pláže Chia, známe svojimi zlatistými piesočnými dunami a vodou pripomínajúcou Karibik. Ak chcete zažiť väčšiu odľahlosť, vydajte sa do Cala Goloritzé, izolované zátoky na východnom pobreží, kam sa dostanete iba pešo alebo loďou. Sardínske pláže sú krásne a rozmanité a vyhovujú rôznym vkusom a preferenciám.

Čo vidieť?

Skutočnou perlou Sardínie je okrem iného jej hlavné mesto Cagliari, ktoré bolo osídlené už 2 tisícročia pred nl Vďaka tomu je v Sardínii veľa pamiatok a miest na objavovanie. Môžete sa prejsť najstaršou štvrtou Marina a Casteddu a môžete vidieť novogotickú budovu radnice Palazzo Comunale alebo impozantný renesančný kostol S. Agostino. Nadšenci do archeológie môžu zavítať do Národného archeologického múzea. K videniu je tiež dávny rímsky amfiteáter. Skrátka každý si príde na svoje.

Podnebie a klíma

Tento ostrov je ideálnou voľbou pre každého, kto má rád stredomorskú klímu. Najlepší čas a vrchol sezóny je od mája do októbra. Letné teploty narastajú pomaly, ale v lete môžu byť okolo 30°.

Kultúra

Festivaly a oslavy: Sardínia je známa pre svoje živé festivaly a oslavy, ktoré hrajú ústrednú úlohu v kultúrnej štruktúre ostrova. Jedným z najznámejších festivalov je "Sagra di Sant'Efisio", ktorý sa koná vždy v máji v Cagliari a pri ktorom sa miestni obyvatelia obliekajú do tradičných krojov a prechádzajú ulicami, aby si uctili patróna ostrova. Medzi ďalšie významné festivaly patrí "Sartiglia" v Oristane, kde sa konajú stredoveké zápolenia, a "Cavalcata Sarda" v Sassari, kde sa predvádzajú tradičné kroje, hudba a jazdecké súťaže.

 

Hudba a tanec: Tradičná sardínska hudba a tanec sú charakteristické a často sa prevádzkujú pri slávnostiach a zvláštnych príležitostiach. "Canto a tenore" je jedinečná forma polyfónneho spevu, ktorú UNESCO uznalo za nehmotné kultúrne dedičstvo. Hypnotizujúci zvuk harmónie štyroch vokálnych partov je dokladom hudobného dedičstva ostrova. Obľúbené sú aj ľudové tance ako "Ballu Tundu" a "S'ardia", ktoré sa vyznačujú energickými pohybmi a pestrými kostýmami.

 

Kulinárske špeciality:

Na Sardínii sa nezaobídete bez kulinárskych špecialít. Kuchyňa ostrova bola ovplyvnená rozmanitými vplyvmi a kombinuje talianske, španielske a severoafrické chute. Milovníci morských plodov si pochutnajú na množstve čerstvých rýb a mäkkýšov. Vyskúšajte aj tradičné sardínske cestoviny, ako sú malloreddus a culurgiones, často v kombinácii s aromatickými omáčkami a miestnymi syrmi, ako je pecorino. A nezabudnite ochutnať preslávené sardínske vína, najmä robustné červené a osviežujúce biele Vermentino.