Česi našli náhradu za predražené chaty. Šumavu nahrádza Jadran

1.2.2023

Česi čoraz častejšie uvažujú o kúpe nehnuteľností v zahraničí. Tento rok bude podľa predajcov ideálnou príležitosťou vďaka hospodárskej situácii v krajinách na juhu.

Česi našli náhradu za predražené chaty. Šumavu nahrádza Jadran

Vlna českého záujmu o investície do nehnuteľností v zahraničí sa prvýkrát zdvihla počas pandémie koronavírusu. Bolo to opäť v čase, keď sa začala vojna na Ukrajine a kupujúci z krajín v blízkosti Ukrajiny hľadali miesto na bývanie a investovanie.
V súčasnosti predávajúci nehnuteľností v zahraničí hlásia ďalší nárast dopytu.
Vysoká inflácia a rastúce úrokové sadzby doma udržujú úrokové sadzby na vysokej úrovni.

"Ľudia, ktorí majú úspory, ktoré by za normálnych okolností investovali do nehnuteľností v Českej republike, sa preto obzerajú po zahraničí. Investícia do nehnuteľnosti v zahraničí v turisticky atraktívnej lokalite prináša investorom okrem vedľajšieho príjmu aj ďalší benefit, a to možnosť využívať nehnuteľnosť v súkromí na kratšie alebo dlhšie pobyty," hovorí Krajná.

Predovšetkým v Španielsku sa síce úrokové sadzby a podmienky zmenili podobne ako v Českej republike, ale úroková sadzba sa nezvýšila tak prudko a stále je zhruba na polovičnej úrovni, niekde okolo 3,5 %.
Nárast dopytu potvrdzuje aj dátový analytik Seznam.cz, ktorý vychádza z údajov realitného portálu Sreality.cz.
"Boom nastal v roku 2021, kedy sme zaznamenali takmer dvojnásobný počet dopytov po nehnuteľnostiach v zahraničí ako v predchádzajúcom roku. Takto meraný dopyt vzrástol aj vlani, a to o ďalších 20 percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom," uviedla pre SZ Byznys Šarlota Smutná.
V priemere portál Sreality.cz mesačne prijal takmer 100 000 dopytov na zahraničné nehnuteľnosti.
"Vzhľadom na výrazný rast cien českých rekreačných nehnuteľností v posledných rokoch je možné, že mnohí domáci investori prestali uvažovať o kúpe českých nehnuteľností a rozhodli sa pre nákup v zahraničí," vysvetľuje analytička.
Najobľúbenejšími lokalitami pre zahraničné nehnuteľnosti sú pre Čechov Chorvátsko, Španielsko, Taliansko a Grécko. Rakúsko, Slovensko a Bulharsko sú ďalšie v poradí.

>

Podľa Hany Čmakalovej zo spoločnosti Domus Global, ktorá sa zaoberá predajom nehnuteľností v zahraničí, sa ceny nehnuteľností v týchto lokalitách, ktoré Česi najčastejšie vyhľadávajú na investovanie, za posledný polrok skôr stabilizovali.
"Tlak na rast už nie je taký silný ako pred rokom, ale negatívna makroekonomická situácia sa zatiaľ neprejavila v takej miere," hovorí Čmakalová.
Najmä v prípade Chorvátska a Španielska by sa však ceny starších nehnuteľností mohli v nasledujúcich mesiacoch vyvíjať pre kupujúcich priaznivo. "Ponuka už teraz prevyšuje dopyt," dodáva Čmakalová.

A práve preto by sa podľa nej v druhej polovici roka mohlo objaviť viac príležitostí na kúpu starších nehnuteľností za výhodné ceny. Stále viac bude predávajúcich, ktorí budú potrebovať rýchlo predať a získať hotovosť vzhľadom na ekonomickú situáciu vo svojej krajine.
Ceny v zahraničí
Predajné ceny nehnuteľností v zahraničí sú podobné ako v Českej republike. Závisí to od ich stavu a tiež od ich umiestnenia. Aj preto je ťažké porovnávať jednotlivé krajiny medzi sebou.
V súčasnosti napríklad v Španielsku ponúka realitná kancelária Rellox nehnuteľnosti s cenami od približne 150-tisíc eur, teda asi 3,5 milióna korún. Najprémiovejšie bývanie však stojí dva milióny eur, teda necelých 50 miliónov korún.
V prípade nehnuteľností v Rakúsku klienti Domus Global kupujú dvojizbové byty v Alpách za 600 až 700 tisíc eur a viac.
Lacnejšie je to v Egypte v Hurghade, kde v súčasnosti realitná maklérka Pavla Bártová z REMAX Professional Partners predáva byty v novom developerskom projekte od 850-tisíc korún za jednoizbový byt.
"Okolo dvoch miliónov za trojizbový byt, väčšie byty s dobrým výhľadom sú okolo troch miliónov korún. V iných lokalitách Hurghady, v oblastiach, kde žijú miestni obyvatelia, sa dajú kúpiť byty z druhej ruky približne od pol milióna korún, ale treba počítať s horším stavom a prostredím," vysvetľuje Pavla Bártová.

Záujem Čechov však nezostáva len pri známych lokalitách, ako je Chorvátsko alebo Taliansko. Petr Zapletal napríklad vycítil príležitosť a pustil sa do developerského projektu v Gruzínsku, kde na pobreží Čierneho mora stavia hotelový komplex Magnetic Beach Resort.
Časť apartmánov už stojí, druhá časť projektu sa ešte len pripravuje, ale podnikateľ plánuje celý projekt predať čisto českým a slovenským investorom.
"Dnes máme predaných asi tridsať percent komplexu. Ďalších dvadsať apartmánov je rezervovaných a zvyšné sú stále na predaj. Záujem sa síce trochu spomalil kvôli obavám z vojny na Ukrajine, ale teraz vidíme, že sa všetko opäť začína obracať a ľudia pokračujú v nákupoch," hovorí Petr Zapletal v rozhovore pre SZ Byznys.
Podobný vývoj potvrdila aj minuloročná analýza realitnej kancelárie Rellox, ktorá sa špecializuje na predaj nehnuteľností v zahraničných destináciách.
Podľa nej záujem o nákupy neutíchol, ale presunul sa do lokalít, ktoré možno považovať za bezpečné vzhľadom na ich geografickú polohu alebo neutralitu.
A záujem vzrástol nielen u Čechov, ale čoraz častejšie uvažujú aj o kúpe nehnuteľností mimo svojej domovskej krajiny na Slovensku, v Poľsku a Maďarsku.